2 Temmuz 2018 Pazartesi

Hayalin Yetmez Kitap YorumuBay Brocmann ruh halinin bozuk olduğu bir günde açık hava ihtiyacı hissederek sakin bir yere gitmek ister. Şehir merkezinde sakin bir parkta kafa dinlerken tatlı tatlı gelen kahkaha sesleri kulak kabartınca hayalin yetmeyeceği bir yolculuğa çıkar.

Minik bir kedi ile didişen koca gözlüklü kızı göz hapsine alır ve bilinmeyene doğru yola çıkar. Kızdan çok etkilenen Leon kızın apar topar kalkıp gittiğini görünce peşine sağ kolu Matthew'i takar ve onu takip etmesini ve hakkında bilgi almasını ister.

Hayatını değiştirecek adamdan habersiz bambaşka bir dünya ait olan Elizabeth kendi başına yaşayıp giderken olacaklardan habersizdir.

Adım adım içine işleyecek bir romandan açıklama bu kadar demek istiyorum. Kitabın kapağı ve adının neden hayalin yetmez olduğunu okuyunca anladım. Leon'a hayran kaldım. Elizabeth çok ama çok sevdim. Hele Alex ve Elonor onları tanıyınca çok mutlu oldum.

382 sayfa sığdırılmış, aşılması zor bir kültür ve ananeler varken varlığından haberi olmayan bir kadın için tüm hayatını değiştirmeye çalışan koca yürekli bir aşk adamının hikayesini beni büyüledi. Hele de kan bağı olmayan bir arkadaşın kardeş gibi arkadaşının yardımına koşmasın okurken duygularım alt üst oldu.

Sinem Hanım sayfalarda döktüğü onca cümle ve kelimeye ayrı bir can vererek, kız çocuklarına yapılan ötekileştirmeyi  en naif, bazen sert dille eleştirmiş. Anne ve babanın sorumluluklarını, toplum karmaşasını bazen bir savaş olarak değerlendirmiş. İçinde bulunduğumuz karmaşaya atıfta bulunmuş.

Ve anlatamadığım bir sürü şey. Hepsi bir ortaya gelince tadından yenmez bir roman ortaya çıkmış. Yazarı bana tanıtan sevdiren değerli arkadaşım Kübra'ya çok teşekkür ederim. Kalemini sevdiğim bir Türk Yazar daha edindim. Bu ve Denize Karşı kitabını kesinlikle öneririm. Yazarın naif kalemi ile mutlaka tanışın isterim.

Yayın evine bir sorum var. Romanda bolca geçen "eket" ne demek? Yazım hatası bence . Bir kere yapıldığında anlayışla karşılanabilir ama çok kez olunca sevimsiz oluyor.

Yazarım kalemize sağlık. Romanınızı çok severek okudum.

8 yorum :

 1. Değişik bir kitaba benziyor. Benimde okuma listemdeydi. Bakalım alıp okurum inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarın tarzı ve yazım dili çok iyi. Kesinlikte tavsiye derim:)

   Sil
 2. Bilmiyordum. Bu yaz oldukça kitap var listemde onları okuyabilsem keşke.:) teşekkür ederiz.🤗

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hak veriyorum size. benimde çok okunacak kitabım var. Keyifli okumalar

   Sil
 3. hıms aklımda olsuuuun hoşmuş ivat :) eket baktım ben de bulamadım şimdi :)

  YanıtlaSil
 4. Eket yazım hatası. yazara sordum. Çok uğraşmış ama değişim sağlayamamış.

  YanıtlaSil
 5. Hiç okumadım. Çok görüyorum ama çok gördüğüm çok kitaptan ne yazık ki hoşlanmadım. Ama okuyacağım ve kendim önyargısız fikir edineceğim. Teşekkürler tavsiye için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bazen ön yargılı davrandığımız yazar ve kitaplar bizi şaşırtıyor. Şu an yazarın üçüncü farklı kitabını okuyorum ve çok güzel duygular veriyor.

   Sil