31 Ocak 2014 Cuma

Damla'nın Okul Yıllığı

Damla okul yıllığına benden bir şeyler yazmamı istediğinde "Kızım arkadaşların yazsın ben niye yazıyorum dedim" Aldığım cevap "Anne sen benim en iyi arkadaşımsın senin yazmanı istiyorum."

Beklemediğim bir cevaptı. Hoşuma gitmişti. Kızım için en iyi arkadaş benmişim. Ne mutluydu bize, arkadaş olabilmişiz.

Bende karalayım o zaman dedim ve Anadolu Lisesi maceramızı anlatmaya başladım.

Her anne baba gibi bizde kızımızın iyi bir eğitim almasını istedik ve illede Anadolu Lisesi olsun dedik. Gel gör ki Sbs sınav sonuçlarına göre İstanbul'da Anadolu Lisesi girmek imkânsız gibiydi.4.50 üzeri puan alacaksın ki iyi bir liseye yerleşesin. Onbeş gün boyunca Meb'in internet sitesinden çıkmadım diyebilirim. Sürekli araştırıyor, tüm puanları listeliyor uygun bir lise bulmak Damla'yı yerleştirmek istiyorduk. Bu ülkede çocuk okutmak ne zor bir şeydi. Hep sınav, her şey sınav olmaya başlamıştı. Çocuklarımız stres altındaydı. O yaz tatili bizim için sonuçların açıklanması, yerleştirme, yedekleri bekleme ile geçti.

İstanbul'da Damla'yı yerleştirecek düzgün bir lise bulamayınca "Kızım anne baba ben şehir dışında okuyayım arkadaşlarım da var. Gideyim mi ne dersiniz?" diyince karşı çıktım. Kızımı şehir dışında okutmak, ondan ayrı kalmak fikri hiç hoşuma gitmedi. Hele de bu yaşta. Üniversite okumayacaktı ki bu çocuk. Liseye gidecekti. Yapamazdım. Yok Damla'yı şehir dışında okutamazdım.

Çok konuştuk sabahlara kadar desem yeridir eşimle sürekli muhasebe yaptık. Kızımızın okumasını güzel bir meslek edinmesini o kadar çok istiyorduk ki... Ve aldığımız karar sonunda istemeyerek de olsa aldığımız karar şehir dışındaki en iyi Anadolu Lisesi yerleştirmek oldu. 

Sonunda yedeğin yedeğindeyken son kayıt günü İstanbul'dan kalkıp Edirne Keşan'daki Keşan Anadolu Lisesi'ne okulların açılmasına iki gün kala kızımın kaydını yaptırdım.

Çocuğunuz sizin en kıymetliniz. Anne baba olarak hep en güzelini, en iyisini istiyorsunuz evladınız için. Damla benim ilk çocuğumdu ve benim ilk kıymetlimdi. Kızımla olgunlaştım ben diyebilirim. Onunla yeşerdim. Onu başarılı olması için ben elimden geleni yapmaya hazırdım. Yaptığımıza da inanıyorum.

Biz kızımızı bizden uzakta okutmakla hiç pişmanlık yaşamadık. Aldığımız karar beni ne kadar korkutsada kızımdan  ayrı kalmak düşüncesi beni bir o kadar üzsede, çocuğumuzun geleceği için sabırla lisenin bitmesini bekledik. Damla'da elinden gelenin fazlasını yaparak derslerine iyi çalışarak, bize mutlu etti. 

Sona yaklaşmış durumdayız. Önümüzde ikinci yarı dönem kaldı.

Damla şimdi LGS'ye hazırlanıyor harıl harıl. Gecesi gündüzüne karışmış durumda. Yaprak testler ve test kitapları her yerde şu an. Martta ilk sınavını olacak. Konuşmalarımız hep üniversite üzerine. Üniversiteleri araştırıyor puanlarını inceliyor, bölümlere bakıyoruz. İstanbul'da burslu avukatlık veya uluslar arası ilişkiler istiyoruz. 

Bakalım yine hayatımızda sınav ve sınav stresi var. Bizde onun kadar gergin ve heyecanlıyız.  Kızımın geleceği bu sınavı bağlı maalesef.

Artık yeni bir başlangıç yapma zamanı. Bu yaz iyi bir üniversiteye yerleşmeyi çok istiyoruz.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder